Vrcholem sezóny bylo pro radiové orientační běžce mistrovství světa v bulharském Borovci. Tato horská vesnička je výchozím bodem pro túry na nejvyšší horu Bulharska – Musalu, která leží 2925 metrů nad mořem. Tato lokalita předurčovala pro závody náročné horské terény s menším množstvím cest. Bulhaři v loňském roce pořádali Mistrovství Evropy, které bylo pro české barvy i náš oddíl velice úspěšné, takže česká výprava měla na co navazovat.

Mistrovství světa zahrnuje čtyři disciplíny. Sprint, klasické tratě v pásmu 3,5 MHz a 144 MHz a foxoring. Sprint je rychlá disciplína na vítězný čas 15 minut, avšak závodník musí během této krátké doby najít až 12 kontrol. Klasické tratě jsou zhruba na 60 minut. Obě pásma se od sebe liší šířením signálu, které má pro každou frekvenci jiné vlastnosti. Závodníci vyhledávají maximálně 5 kontrol, které jsou od sebe více vzdáleny. Foxoring je nejnovější disciplína. Závodník po startu obdrží mapu s vyznačenými kroužky na závodní mapě. Poté, co závodník vběhne do kroužku, uslyší kontrolu, kterou dohledá přijímačem. Závod může být pro elitní mužskou kategorii dlouhý až deset kilometrů.

Češi roli favoritů naplnili dokonale. S chybějící Ruskou výpravou, které příjezd zakázalo jejich ministerstvo, se Češi prali o nejvyšší příčku mezi národy pouze s Ukrajinou. Na rozdíl od loňského roku vyšla z tohoto duelu pro naši radost lépe Česká republika. Hymnu jsme slyšeli 28krát. Dohromady Česko získalo 71 medailí, druhá Ukrajina 52, domácí Bulhaři obsadili třetí místo se šestnácti medailemi. Bílovická výprava se velkou měrou podílela na zisku našich medailí. Bílovičtí závodníci z různých kategorií vybojovali 36 medailí (17-11-8). Tento rok patří mezi nejúspěšnější vůbec.

Mezi nejúspěšnější Bílovčáky i členy české výpravy patřili: juniorka Markéta Tollarová (dvě zlata), junior Martin Folwarczny (dvě zlata), v hlavní kategorii mužů Jakub Šrom (zlato a stříbro) a v ženách Lucie Matulová (dva bronzy). Veteránské kategorie (starší 35 resp. 40 let) byly silnou oporou našeho týmu. Mistry světa se stali: Pavla Hažmuková, Jiří Mareček, Antonín Šindelka a Barbora Tomášková. Radiový orientační běh ještě čeká podzimní sezóna plná závodů, kde chceme také navázat na naše úspěchy nejen v letošní sezóně. Náš oddíl už se řadu let za sebou drží na čele oddílů v ČR. Aby toho nebylo málo, letos na podzim slavíme 40. výročí od založení. Pokud se chceš k nám přidat i ty, navštiv náš web ww.skradiosport.cz a přijď na jeden z tréninků.

Gratulujeme všem medailistům!